• 4.jpg
  • 11.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg
  • 6.jpg
  • 5.jpg
  • 1.jpg
  • 7.jpg
  • 2.jpg
  • 8.jpg
  • 3.jpg

1Finał wojewódzki XVII edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” odbył się w niedzielę 27 sierpnia podczas XIX Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich.

Cieszę się, że po raz kolejny mogłem osobiście poznać laureatów konkursu oraz wręczyć im nagrody, ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Ideą konkursu jest identyfikacja produktów regionalnych, promocja regionalnej żywności.Przybliżył on mieszkańcom Gniezna oraz uczestnikom i gościom Dożynek Wielkopolskich produkty i potrawy tradycyjne, najbardziej charakterystyczne dla Wielkopolski.

Organizatorem konkursu na szczeblu regionalnym jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Wielkopolska Izbą Rolniczą.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono do oceny 45 produktów spożywczych różnych kategorii.

Laureatami zostali:

W kategorii produktów regionalnych pochodzenia zwierzęcego

Podkategoria:  produkty i przetwory mięsne
1.    Nowicki Naturalnie Jacek Nowicki  za salceson w słoiku jasny
2.    Zakład Mięsny Konarczak za kiełbasę białą parzoną wielkopolską

Wyróżnienie
Zakład Mięsny Agata Niespodziańska a białą kiełbasę

Podkategoria: produkty mleczne
Wyróżnienie:
Spółdzielnia Mleczarska Września za gzik wrzesiński 300g

Podkategoria: miody
Gospodarstwo Pasieczne „Noteckie Miody” Kamila Lisińska za miód lipowy

W kategorii produktów regionalnych pochodzenia roślinnego:

Podkategoria: produkty zbożowe
1.    Szczepan Banasiak za chleb wiejski żytni
2.    Olejarnia Krzysztof Gałkowski za olej rydzowy

Podkategoria: wyroby cukiernicze
Paulina Maria Jerzyk za rury wielkopolskie dachówki

Wyróżnienia:
1.    Dorota Spychalska KGW Bledzianów za powidła z czarnej porzeczki
2.    KGW w Porażynie za placek Jagodzianiec
3.    Dorota Chmielewska za piernik św. Mikołaja z Krzywinia
4.    Teresa Panfil za pączki

W kategorii napoje regionalne:
Podkategoria: napoje bezalkoholowe
Spółdzielnia Mleczarska Września za maślankę wrzesińską

Podkategoria: napoje alkoholowe
1.    Stanisława Ambryszewska za tarninówkę
2.    Bronisława i Jana Chlasta „Rologród” za Dobre bo Polskie Wino Musujące
Wyróżnienia:
1.    Anna Rosiak za likier wiśniowy
2.    Restauracja Hyćka za hyćkę – syrop z kwiatu czarnego bzu

W kategorii inne produkty regionalne:
ABC Kuchni za pasztet z wątróbek drobiowych

Oprócz oceny produktów, odbywał się równocześnie na scenie konkurs kulinarny na najlepsze danie regionalne. Zgodnie z regulaminem konkursu restauracje, które zgłosiły chęć uczestnictwa, zaprezentowały na scenie sposób przygotowania i podania tradycyjnego obiadu składającego się z dwóch dań, tzn. zupy oraz dania głównego. W części kulinarnej konkursu wzięły udział 4 ekipy gastronomiczne.
I miejsce zajęła restauracja P jak Pyszne z Kępna za ozorki wieprzowe na konfiturze cebulowo-porzeczkowej z kluseczkami szarymi z nutą chrzanu oraz chłodnik porzeczkowy,
II miejsce zajęła restauracja Hyćka z Poznania za pieczoną kaczkę z pyzami i modrą kapustą i czerninę z kluseczkami szarymi,
III miejsce zajęło Ranczo w Dolinie z Dąbrówki Kościelnej za jagnięcinę na szpadkach z lawendy i czerninę z szarymi kluchami,
Wyróżnienie otrzymała restauracja Pod Niebieniem z Poznania za boczek z dzika na różowo i ser smażony wielkopolski zapiekany na grahamce.
Nominację do nagrody „Perła 2017” otrzymała restauracja P jak Pyszne za ozorki wieprzowe na konfiturze cebulowo-porzeczkowej z kluseczkami szarymi z nutą chrzanu oraz chłodnik porzeczkowy.

1 1 1

1 1 1

1 1 1

1 1 14

1414 11111 1

1 1

1 1

Samorząd Województwa

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Klub Radnych PSL Sejmik Województwa Wielkopolskiego

Polecam

Polskie Stronnictwo Ludowe

fml

impulswlkppsl

film

Rota

Losowe zdjęcie

Ta strona używa plików cookies.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
JSN Solid template designed by JoomlaShine.com
© 2016 Krzysztof Andrzej Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego