1Wielkopolska była w tym roku, po raz pierwszy w historii, gospodarzem Europejskiego Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, które odbyło się od 22 do 24 września w Poznaniu. Do Poznania przyjechali przedstawiciele kilkudziesięciu regionów z Polski i Europy. Połączenie Europejskiego Forum Dziedzictwa Kulinarnego z Targami Smaki Regionów nie było przypadkowe.

Specjalnie połączyliśmy te wydarzenia, by nasi goście mogli zobaczyć czym szczycimy się w Polsce, bo prezentowały się tu wszystkie regiony. Dwa lata temu zaproponowaliśmy, by to właśnie Wielkopolska była gospodarzem Forum, byśmy mogli zaprezentować naszych  producentów, a mamy ich 124, skupionych w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska. Poza tym mamy się czym pochwalić. Nasze produkty nie dość, że certyfikowane, to są po prostu smaczne i cieszą się dużym uznaniem na świecie.


Pierwszego dnia goście Forum mieli możliwość, by poznać lokalne, wielkopolskie  produkty, a także przyjrzeć się pracy małych gospodarstw, gdzie są one wytwarzane. Forum rozpoczęło się od wyjazdów studyjnych do lokalnych producentów. Goście z zagranicy mogli m.in. spróbować wielkopolskich olejów tłoczonych na zimno, soków tłoczonych z Tłoczni Soków Owocowych Płonka, nalewek z Opactwa Benedyktynów w Lubiniu oraz skosztować andrutów kaliskich. Wyjazdy studyjne odbyły się w dwóch różnych częściach naszego województwa. Pokazano członkom Europejskiej Sieci, jak na co dzień pracują lokalni producenci i że wcale nie są to duże przetwórstwa, a małe, rodzinne gospodarstwa.
Następnego dnia na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyło się Forum Sieci, które połączono z Targami Smaki Regionów, gdzie w formie wykładów oraz debaty przedstawiony został m.in. aktualny stan Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego oraz zaprezentowano prelekcje na temat możliwości działań marketingowych dla małych producentów żywności.


W spotkaniu udział wzięły też regiony, które pretendują do tego, by wstąpić do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. To regiony Słowenii, Sibiu w Rumunii a także region z Mołdawii.
Gościem specjalnym Forum był Robert Makłowicz, który przygotował dla gości degustacje polskich win, a następnie pokaz kulinarny.


24 września odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, organizowanego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. Najważniejsze wyróżnienie - Perły, które wręczył wicemarszałek Krzysztof Grabowski otrzymało sześć podmiotów z Wielkopolski: firma Semco, średzka spółdzielnia mleczarka Jana, Pasieka Chmielewscy za miód akacjowy z Kopaszewa, Wiesław Sakiewicz za nalewkę z czeremchy, a także restauracja P jak Pysznie.
Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego nagrodziła mnie wyjątkową nagrodą specjalną - Kluczem do Polskiej Spiżarni,  za wkład włożony w promocję regionalnych produktów z Wielkopolski. To jest dla mnie olbrzymie wyróżnienie. Klucz ten otrzymałem za wieloletnią działalność na rzecz promocji produktu regionalnego. Jestem zaskoczony i wdzięczny.


Ostatniego dnia goście Forum uczestniczyli w targach Smaki Regionów, a także odwiedzili specjalnie przygotowane atrakcje turystyczne takie jak: Muzeum Brama Poznania oraz Muzeum Rogala Świętomarcińskiego.

1 1 1

1 1 1

1 1 1

 11 1

1 1 1

1 1


Samorząd Województwa

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Klub Radnych PSL Sejmik Województwa Wielkopolskiego

Polecam

Polskie Stronnictwo Ludowe

fml

impulswlkppsl

film

Rota

Losowe zdjęcie

Ta strona używa plików cookies.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
JSN Solid template designed by JoomlaShine.com
© 2016 Krzysztof Andrzej Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego