1W dniach od 9 do 12 maja 2016r. wraz z Komisją Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przebywałem w regionie Emilia-Romania (Włochy), gdzie wziąłem udział między innymi w targach World Research and Innovation Forum oraz Międzynarodowej Wystawie Żywności Cibus 2016 w Parmie.


W Parmie dokonano uroczystego podpisania oficjalnego porozumienia o współpracy między Województwem Wielkopolskim a regionem Emilia-Romania.Stronę Wielkopolską reprezentowałem z Panią Marzeną Wodzińską- Członkiem Zarządu Województwa WIelkopolskiego. Aktu podpisania porozumienia dokonał Prezydent włoskiego regionu Pan Stefano Bonaccini.

Jak podkreślił Prezydent Regionu podpisane porozumienie to znak, że mimo, podziałów w Europie istnieje ogromna wola współpracy na poziomie regionalnym. Ja ze swojej strony zadeklarował wolę zaangażowania się Województwa Wielkopolskiego we wspólne działania, zwłaszcza, że oba regiony mają wiele podobieństw, które mogą zagwarantować sukces obustronnej współpracy.

Porozumienie o współpracy mozna pobrac.....tutaj

Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego odbyli także oficjalne spotkania z Panią Minister w Zarządzie Regionu Panią Simoną Caselli odpowiedzialną za sprawy Rolnictwa, Łowiectwa i Rybołówstwa oraz Panią Simoniettą Salierą Przewodniczącą Parlamentu Regionu i Panią Lucianą Serri – Przewodniczącą Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Regionu Emilia-Romania.

Głównym celem wizyty Wielkopolskiej delegacji w regionie Emilia-Romania było zapoznanie się z włoskimi doświadczeniami w zakresie funkcjonowania regionalnych programów na rzecz promocji produktów żywnościowych o wysokiej jakości oraz szczególnie tych o chronionej nazwie pochodzenia oraz chronionego oznaczenia geograficznego. W ramach wizyty zaprezentowana została także inicjatywa „Climate changE-R” na rzecz redukcji gazów cieplarnianych pochodzących z produkcji rolniczej oraz problematyka dystrybucji produktów rolniczych do ostatecznego konsumenta. Informację na temat działań prowadzonych w regionie Emilia-Romania, wpierających sprzedaż lokalnych wyrobów farmerów zaprezentował przedstawiciel Coldiretti (zrzeszenie na rzecz sektora rolno spożywczego) z Bolonii, który omówił m.in. projekt Campagna Amica w ramach którego organizowane są lokalne

targowiska, gdzie producenci z regionu mogą sprzedawać swoje wyroby.

Wielkopolska oraz Emilia-Romania nawiązały oficjalną współpracę dekadę temu. Od 2006 roku instytucje i aktorzy z obu regionów aktywnie uczestniczą w projektach i inicjatywach dofinansowanych ze środków UE (m.in. projekt ESSENCE, projekt NEWCOM# czy projekt Food Innovation Network Europe). Jesteśmy także partnerami w sieci ERY NETWORK. Młodzież z naszych regionów każdego roku uczestniczy w konkursie Nagroda Młodzieżowa (który organizowany jest we współpracy z niemiecką Hesją). Wkrótce przystąpimy do Europejskiej Sieci Regionów na rzecz Badań i Innowacji ERRIN, w której współpracuje regionalna agencja ASTER z Emilii-Romanii.
 

111

1 1

                             1  1

 

Samorząd Województwa

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Klub Radnych PSL Sejmik Województwa Wielkopolskiego

Polecam

Polskie Stronnictwo Ludowe

fml

impulswlkppsl

film

Rota

Losowe zdjęcie

Ta strona używa plików cookies.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
JSN Solid template designed by JoomlaShine.com
© 2016 Krzysztof Andrzej Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego